Nafukovací karimatka: Sladké sny i na tvrdém kameni

Nafukovaci Karimatka

Výhody nafukovacích karimatek

Kdo někdy vyrazil do přírody, určitě ví, jak důležitá je kvalitní karimatka na spaní. A právě nafukovací karimatky dnes frčí mezi všemi, kdo to s outdoorem myslí vážně. Oproti starým pěnovkám mají spoustu plusů. Hlavní paráda je, že zabírají minimum místa - prostě je vyfouknete a máte v batohu spoustu volného prostoru, což přijde vhod hlavně na delších výletech. A ten komfort, to je něco! Vzduch uvnitř vás perfektně odizoluje od studené země, a to mnohem líp než klasická pěna. Navíc se karimatka hezky přizpůsobí vašemu tělu, takže se vyspíte jak v bavlnce i když ležíte na nějakém hrbolatém plácku. Na trhu najdete spoustu různých modelů - tenčí, silnější, různé tvary a materiály. Prostě si vybere každý, ať už plánujete pohodový víkend v kempu nebo se chystáte na pořádnou expedici do divočiny.

Typy nafukovacích karimatek

Nafukovačky jsou dneska fakt základ, když vyrazíte někam ven do přírody. Je to super řešení - pohodlně se na nich vyspíte a přitom nezaberou moc místa. Než si nějakou pořídíte, rozmyslete si, na co ji vlastně budete potřebovat. Na trhu najdete různé druhy, každý se hodí na něco jiného. Pokud plánujete jen občas přespat v kempu přes léto, klidně vám bude stačit tenčí základní model. Pro náročnější akce nebo zimní výpravy už ale potřebujete něco bytelnějšího, co líp izoluje a vydrží drsnější zacházení. Důležitý je taky tvar a rozměry - vysoký lidi ocení delší verze, a když potřebujete šetřit místem v batohu, mrkněte po mumiích. Nezapomeňte taky zkontrolovat váhu a jak se vlastně nafukuje. Některé mají pumpu už v sobě, jiné nafouknete přes vak nebo pusou.

Výběr správné karimatky

Když si vybíráte nafukovací karimatku do přírody, je fajn vědět, co od ní čekáte. Jasně, každý chce, aby se dobře sbalila a přitom se na ní pohodlně spalo. Hodně důležitá je hodnota R-value, která říká, jak dobře vás karimatka izoluje od studené země. V létě vám bude stačit nižší číslo, ale do zimy potřebujete pořádnou izolaci. Tloušťka karimatky taky hraje velkou roli. Silnější karimatka vám dopřeje větší pohodlí, ale zabere víc místa v batohu. Naopak tenčí se líp sbalí, i když na ní třeba tolik pohodlí nenajdete. Záleží prostě na tom, co plánujete - jestli jen občasné kempování, nebo třeba delší treky s batohem na zádech. V tom případě je dobré koukat i na váhu a velikost sbaleného balíčku. Je to taková malá věda, ale stojí za to si vybrat pořádně.

Izolace a tepelný komfort

Nafukovačka je naprostý základ, když chcete v přírodě pohodlně přespat. Odděluje vás od studené země a díky vzduchu uvnitř skvěle izoluje, takže vám neuniká teplo do země. Logicky platí, že čím tlustší karimatka, tím líp hřeje a líp se na ní vyspíte. Důležitá je hodnota R-value - to je číslo, které říká, jak dobře karimatka izoluje. Čím je větší, tím líp vás zahřeje. V létě si vystačíte s nižším číslem, ale do zimy nebo na sníh potřebujete pořádnou izolaci s vysokou R-value. Když si budete karimatku vybírat, myslete hlavně na to, v jakém počasí ji budete používat, a taky jak moc vám obvykle bývá zima. Některé modernější nafukovačky mají navíc speciální vychytávky pro lepší zateplení - třeba reflexní vrstvu, která odráží teplo vašeho těla zpátky k vám.

Vlastnost Karimatka A Karimatka B
Typ Nafukovací Pěnová
Hmotnost 500 g 300 g
Izolace Vysoká Nízká
Cena 1500 Kč 500 Kč

Velikost, tvar a hmotnost

Když si vybíráte nafukovací karimatku do přírody, je dobré vědět, co přesně potřebujete. Rozměry, tvar i váha - to všechno hraje důležitou roli. Karimatka by měla být o něco větší než vy, abyste se na ní pohodlně vyspali a vešel se i spacák. Někdo si vystačí s kratší variantou, která zabere míň místa v batohu, ale to se hodí spíš menším postavám.

Co se týče tvaru, máte na výběr z několika možností. Klasická obdélníková karimatka vám dá spoustu prostoru na spaní. Pokud chcete ušetřit místo v batohu, sáhněte po mumiové variantě, která kopíruje tvar těla. Některé modely mají dokonce speciální anatomické tvarování pro ještě lepší pohodlí.

Váha karimatky je zásadní hlavně pro ty, kteří se chystají na delší túry s batohem na zádech. Na náročné treky se hodí ultralehké modely, zatímco pro běžné výlety můžete zvolit bytelnější variantu s lepší izolací. Před koupí si proto rozmyslete, na co budete karimatku nejvíc používat a jak moc vám záleží na nízké váze.

Materiály a odolnost

Když si vybíráte nafukovací karimatku, je dobré vědět, z čeho jsou vlastně vyrobené. Nejčastěji narazíte na nylonové nebo polyesterové provedení. Nylon je super lehký a vydrží hodně zátěž, ale tolik nehřeje. Polyester vás zahřeje líp a je příjemnější na dotek, jenže se snadněji poškodí. Hodně důležité je taky to, jak karimatka zvládá vodu a jestli odolá propíchnutí. Výrobci sice většinou přidávají voděodolnou úpravu, ale každá karimatka chrání jinak. U některých najdete zespodu zesílenou vrstvu, která líp odolá ostrým kamenům nebo větvím. Před koupí si rozmyslete, kam s ní budete chodit. Na léto do kempu stačí základní model, ale pokud plánujete náročnější výpravy nebo zimní spaní venku, vyplatí se připlatit si za odolnější a teplejší variantu. S pořádnou karimatkou se prostě vyspíte dobře a v bezpečí, ať už jste kdekoli v přírodě.

Nafukování a balení

Nafukovací karimatka je opravdu super věc na cestování a kempování, ale musíte vědět, jak s ní správně pracovat. Nafouknutí většinou zvládnete raz dva. Některé modernější modely se dokonce nafukují samy, jiné mají šikovnou pumpičku přímo v sobě nebo přibalený nafukovací vak. Jen pozor - nikdy nefoukejte karimatku pusou, protože vlhkost uvnitř může způsobit problémy. Se sbalením to chce trochu praxe. Vždycky koukněte do návodu od výrobce. Nejlíp karimatku sbalíte tak, že z ní nejdřív vytlačíte všechen vzduch a pak ji od ventilu pěkně srolujete. Pak už jen stačí dát zabalenou karimatku do obalu a můžete vyrazit za dobrodružstvím.

Nafukovací karimatka: ostrov pohodlí v moři nepohodlí.

Zdeněk Dvořák

Údržba a čištění

Nafukovačka je parádní společník do přírody, ale musíte se o ni trochu starat, aby vydržela co nejdéle. Po každém výletu je důležité ji nechat pořádně proschnout - ať už venku nebo v bytě. Když zůstane vlhká, můžou se na ní začít dělat plísně. Než ji uklidíte, mrkněte, jestli není špinavá. S jemným mýdlem a měkkým hadříkem z ní snadno setřete všechny nečistoty. Drsné čističe nebo kartáče jsou naprostý zákaz - mohly by karimatku zničit. Po očištění ji nechte volně uschnout, ale ne na přímém slunci, to by ji mohlo poškodit. A jak ji správně skladovat? Nejlíp uděláte, když ji necháte nafouknutou s otevřeným ventilkem, materiál se pak zbytečně nenamáhá. Ať už plánujete krátký výlet nebo dlouhou expedici, se suchou a čistou nafukovačkou si pobyt venku mnohem víc užijete.

Oblíbené značky a modely

Když se rozhlédnete po nafukovacích karimatkách, zjistíte, že výběr je opravdu pestrý. Každá značka se snaží zaujmout něčím jiným. Mezi zkušenými turisty a outdoor nadšenci vedou především osvědčené značky Therm-a-Rest, Sea to Summit nebo Exped. Není divu - jejich karimatky jsou precizně zpracované, vyrobené z kvalitních materiálů a promyšlené do posledního detailu. I v drsných podmínkách se na nich vyspíte jako v bavlnce.

V poslední době se ale objevují i nové značky, které přinášejí zajímavé nápady a inovace. Třeba NEMO Equipment se specializuje na super lehké a skladné karimatky, které přitom skvěle izolují. Při výběru karimatky ale není dobré koukat jen na značku. Měli byste si hlavně rozmyslet, kde a kdy ji budete používat. Záleží totiž na terénu, ročním období i na tom, jestli vám víc záleží na teple nebo na nízké váze batohu.

Ceny a dostupnost

Když si chcete pořídit nafukovací karimatku, máte na výběr z různých cenových kategorií. Ty nejlevnější seženete už za pár stovek, ale za opravdu kvalitní kousek dáte klidně i několik tisícovek. Na ceně se podepíše hlavně to, jak je karimatka tlustá, z čeho je vyrobená, kolik váží a jak dobře hřeje. Taky záleží, jestli v balení najdete třeba obal nebo lepení na případné díry.

Podle toho, na co karimatku potřebujete, byste měli zvážit, kolik do ní investovat. Na obyčejné stanování u vody vám bohatě stačí základní model, ale pokud se chystáte do hor nebo na delší treky, určitě se vyplatí sáhnout po něčem bytelnějším a teplejším.

Sehnat nafukovací karimatku dneska není žádný problém. Prodávají je v outdoorových obchodech i velkých marketech, hlavně když začne sezóna na jaře a v létě. Na internetu je výběr ještě větší - najdete tam spoustu různých značek a modelů. Než se ale do něčeho pustíte, mrkněte na ceny u různých prodejců a přečtěte si, co o karimatce říkají ti, co už ji vyzkoušeli.

Tipy pro použití v přírodě

Nafukovací karimatka je nepostradatelný pomocník pro každého, kdo rád tráví čas v přírodě. Chcete-li si ji ale užívat co nejdéle, musíte se o ni správně starat. Při nafukování a vyfukování buďte opatrní a zacházejte s ventilem jemně. Než si karimatku rozložíte, pořádně prohlédněte místo a odstraňte vše, co by ji mohlo poškodit - třeba ostré kamínky nebo ulámané větvičky. Doporučuju pořídit si model s hliníkovou izolační vrstvou, která vás nejen lépe ochrání před zimou od země, ale taky prodlouží životnost karimatky. A nezapomeňte - po každém použití je potřeba karimatku pořádně vysušit, ať už venku na sluníčku nebo doma, a pak ji uložit někam do sucha, kde není moc teplo.

Publikováno: 29. 03. 2025

Kategorie: sport