Otrava alkoholem: Kdy jde o život?

Otrava Alkoholem

Definice otravy alkoholem

Když to s alkoholem přeženete, může vás potkat alkoholová otrava. Je to stav, který nastane po vypití příliš velkého množství alkoholu během krátké doby. Podle toho, kolik toho vypijete a jak váš organismus alkohol snáší, můžete skončit s lehkou opicí, nebo se dostat do vážných zdravotních problémů. Typicky se začnete motat, můžete být zmatení, často přijde zvracení, dýcháte pomaleji a někdy můžete i omdlít. V nejhorších případech hrozí bezvědomí nebo kóma, a pokud nepřijde rychlá pomoc, může to skončit i smrtí. Alkoholovou otravu proto nikdy neberte na lehkou váhu - když se objeví vážnější příznaky, volejte rovnou záchranku.

Příznaky mírné otravy

Když si dáte pár skleniček navíc, tělo vám to dá jasně najevo. Podle toho, jak moc alkohol snášíte a kolik jste toho vypili, se můžou projevit různé příznaky. Ze začátku se třeba cítíte uvolněně, máte dobrou náladu a jste více společenští. Jenže pak to jde s kopce - motají se vám nohy, hůř se rozhodujete a reagujete pomaleji než obvykle. Začnete mumlat a druhý den si možná ani nevzpomenete, co všechno jste dělali. K tomu se přidají typické fyzické projevy - červený obličej, zvedání žaludku, zvracení a pulzující bolest hlavy. I když to vypadá jako běžná opička, i takové menší opití může být risk pro vaše zdraví a bezpečnost.

Příznaky těžké otravy

Když se někdo upije do bezvědomí, jde mu o život. V takové situaci nesmíme váhat a musíme ihned volat sanitku. Nadměrné množství alkoholu v těle se projevuje dezorientací, motáním a pomalým, nepravidelným dýcháním. Otrava alkoholem často končí ztrátou vědomí. V nejhorších případech může zanechat nevratné následky na mozku, nebo člověka dokonce zabít. Jestli si všimnete, že někdo vykazuje známky těžké otravy alkoholem, neotálejte a vytočte linku 155. Nikdy se nesnažte přimět ho zvracet násilím. Místo toho ho položte na bok do stabilizované polohy, aby se neudusil vlastními zvratky.

Rizikové faktory

Otrava alkoholem není pro každého stejně riziková. Záleží na spoustě věcí - třeba kolik vám je let, jestli jste muž nebo žena, jakou máte váhu a samozřejmě kolik toho vypijete. Mladí lidé a senioři jsou na tom hůř, jejich tělo si s alkoholem prostě neporadí tak dobře. Ženám stačí vypít míň než chlapům, protože mají v těle míň vody na ředění alkoholu. Když máte nižší váhu, tak vám stejné množství alkoholu nadělá větší neplechu v krvi než někomu těžšímu. Hodně taky záleží na tom, jak rychle pijete - čím rychleji do sebe alkohol lijete, tím větší je průšvih. Nebezpečné je pít na lačný žaludek, brát při tom nějaké prášky nebo mít problémy s játry či ledvinami. Své může sehrát i psychika. Nikdy by se nemělo zapomínat, že otrava alkoholem není žádná legrace - můžete omdlít, upadnout do kómatu, a v nejhorším případě vás to může i zabít.

První pomoc při otravě

Pokud dojde k otravě alkoholem, je zásadní zachovat chladnou hlavu a začít rychle jednat. Nejprve se přesvědčte, že intoxikovaná osoba dýchá a má srdeční tep. Jestliže nedýchá nebo nemá pulz, neprodleně zahajte resuscitaci a současně volejte záchranku. Když postižený dýchá a tep je hmatný, otočte ho do stabilizované polohy na bok, aby se neudusil, kdyby začal zvracet. V žádném případě nenechávejte opilého člověka bez dozoru! Alkohol může vyvolat agresivní chování nebo způsobit ztrátu rovnováhy, což může vést k vážným zraněním.

Je nezbytné průběžně kontrolovat stav opilé osoby a reagovat na jakékoliv změny. Když se situace zhorší - třeba člověk upadne do bezvědomí, začne mít křeče nebo problémy s dýcháním - okamžitě volejte tísňovou linku. Mějte na paměti, že rychlá reakce může být rozdílem mezi životem a smrtí.

Léčba otravy alkoholem

Když se člověk přiotráví alkoholem, záleží hlavně na tom, jak moc vážná ta otrava je. Pokud to není tak zlé, stačí, když si dotyčný lehne do postele, hodně pije a někdo ho hlídá. Jenže když je to vážnější a jde o život, musí se okamžitě volat sanitka. V nemocnici se doktoři postarají o to nejdůležitější - aby pacient dobře dýchal a fungovalo mu srdce. Většinou mu dají kyslík, kapačky s cukrem na posílení a béčkové vitamíny, které pomůžou tělu zbavit se alkoholu. Někdy je to tak vážné, že musí nasadit i dialýzu, která alkohol z krve vyfiltruje. Otrava alkoholem není žádná legrace a může člověka i zabít. Proto je strašně důležité poznat včas, že je zle, a začít s léčbou. Opilého člověka nikdy nenechávejte samotného. Vždycky je lepší zavolat doktora, i když si třeba nejste jistí.

Vlastnost Otrava alkoholem
Příznaky Zmatenost, Zvracení, Bolest hlavy, Nevolnost, Pomalé dýchání

Dlouhodobé následky

Když to s chlastem přeháníte, můžete si pěkně zavařit. Otrava alkoholem není jen o tom, že vám bude druhý den blbě. Když pijete jak duha, ničíte si postupně celé tělo - játra vám jdou do háje, srdce dostává zabrat a mozek taky není žádná výjimka. Nejhorší je, že si můžete přivodit jaterní cirhózu, problémy se srdcem nebo vysoký tlak. A to nemluvím o tom, že vám hrozí mrtvice nebo různé druhy rakoviny. Chlast vám navíc oslabí imunitu, takže chytnete kdejakou chorobu. No a psychika? Ta dostává pořádně na frak - deprese, úzkosti, výkyvy nálad, však to znáte. A co je nejhorší - tělo si na alkohol zvykne a vy potřebujete čím dál víc, abyste dosáhli stejného efektu. Když se z toho stane závislost, je průšvih na světě a bez doktora se z toho jen tak nedostanete.

Alkoholem si člověk půjčuje radost od zítřka a platí za ni úroky z budoucnosti.

Bořivoj Hrabal

Prevence otravy alkoholem

Nadměrné pití může být smrtelně nebezpečné. Když to někdo přežene s alkoholem, může se otrávit - lékaři tomu říkají intoxikace ethanolem. Takové předávkování chlastem se pozná docela snadno. Nejdřív člověk začne blábolit nesmysly, motá se a neví, co dělá. V horších případech může upadnout do bezvědomí nebo dokonce zemřít. Jak moc vás alkohol sebere záleží na spoustě věcí - kolik toho vypijete, jak rychle do sebe ty panáky házíte, kolik vážíte a jestli jste chlap nebo ženská. Každý navíc snese něco jiného, někdo je po dvou pivech na šrot, jiný vydrží víc. Aby se člověk vyhnul průšvihu, měl by pít s rozumem. To znamená vědět, kdy má dost, nepít jako duha, dát si předtím něco do žaludku a prokládat alkohol vodou nebo džusem. Kdyby to s někým seklo, neváhejte a volejte záchranku - s otravou alkoholem nejsou žádné žerty.

Publikováno: 28. 01. 2025

Kategorie: zdraví